Szlaki turystyczne w Polsce

Przez Polskę przebiega ponad 60 tysięcy kilometrów szlaków turystycznych.  Są wyznaczane, znakowane i konserwowane przez Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze. Rozróżnia się następujące rodzaje szlaków turystycznych:

  • szlaki piesze (górskie i nizinne)
  • szlaki rowerowe (górskie i nizinne)
  • szlaki kajakowe
  • szlaki jeździeckie (górskie i nizinne)
  • szlaki narciarskie (górskie i nizinne)

 

 

 

 

 

 

 

 

Istnieją także ścieżki spacerowe, przyrodnicze i dydaktyczne.

Każdy rodzaj szlaku posiada własny jednolity system znaków i urządzeń informacyjnych.Wyróżnia się dwie grupy symboli stosowanych do oznakowania szlaków:  znaki określające przebieg szlaku oraz znaki informacyjne i ostrzegawcze.

Znaki na szlakach pieszych, rowerowych oraz ścieżkach spacerowych, przyrodniczych i dydaktycznych są wykonywane na białym tle wyłącznie w kolorach: czerwonym, niebieskim, zielonym, żółtym i czarnym; Kolor szlaku nie oznacza stopnia jego trudności. Na czerwono i niebiesko znakuje się główne szlaki, kolory żółty i czarny przyjmuje się jako oznaczenie szlaków łącznikowych, kolor zielony to oznaczenie szlaku doprowadzającego do charakterystycznych miejsc.

znaki-1ab

znaki-3

znaki-4

Szlaki jeździeckie znakowane są na białym tle w kolorze pomarańczowym

znaki-5
Znaki na szlakach kajakowych – informacyjne wykonywane są w kolorze czarnym na białym tle z granatową obwódką, a ostrzegawcze na białym tle z czerwona obwódką.

znaki-7

Szlaki narciarskie wykonywane są na pomarańczowym tle w kolorach: czerwonym, niebieskim, zielonym i czarnym; W przeciwieństwie do oznaczeń innych szlaków –  kolor określa stopień trudności trasy narciarskiej.znaki-6

Oznaczenia szlaków w praktyce:

Lista szklaków: www.szlaki.pttk.pl
Po pełniejsze informacje o znakowaniu szlaków odsyłam na stronę PTTK.

Dodaj komentarz